Unconfigured Ad Widget

Daralt

Duyuru

Daralt
Henüz bir duyuru yok.

WordPress Eklenti Nedir – WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar ?

Daralt
X
 
 • Filtre
 • Zaman
 • Göster
Clear All
yeni mesajlar

 • WordPress Eklenti Nedir – WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar ?

  WordPress Eklenti Nedir: WordPress’i temel işlevleri yerine getirebilecek bir masaüstü bilgisayar olarak düşünün ve bu bilgisayar için toplayacağınız her türlü parçasıyı da wordpress eklentileri olarak.

  Misal, topladığınız bilgisayara bir ses sitemi bağlamak istiyorsunuz diyelim. O zaman kaliteli bir ses kartı alıp, ana kartınıza takmanız gerekiyor. Bu durumda bilgisayar wordpress iken, ses kartı wordpress eklentisi oluyor.

  Ya da istediğiniz bir oyunu oynamak için oldukça gelişmiş bir ekran kartı alıyorsunuz. Yine bu durumda bilgisayarı wordpress, ekran kartını ise wordpress eklentisi olarak düşünebilirsiniz.

  #Yani wordpress eklentilerini wordpress sitenizde isteğiniz işlevleri yerine getirebilecek ek yamalar olarak görebilirsiniz.

  Üstte verdiğim bilgisayar örneğinde olduğu gibi, sizin wordpress eklentileri yükleme veya yönetme için herhangi bir kodlama ya da teknik bilgiye ihtiyacınız yok.

  Aynı ana kartınıza bir ses kartı ya da ekran kartı takar gibi wordpress eklentileri de içindeki kodlamayı bilmenize gerek duymadan wordpress sitenizde istediğiniz işlevleri yerine getirmek için bir tıklama ile kurup, yine tıklamalar ile yönetebileceğiniz ek yazılımlardır.

  WordPress nasıl hazır kodlanmış bir sistemse, wordpress eklentileri de hazır kodlanmış ek sistemler durumunda.

  #WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar:

  Örnekler ile gideyim;

  1- Diyelim ki wordpress sitenizde bazı içeriklerinizi veya tümünü ( yazı – video dizisi, e-kitap veya herhangi bir şey olabilir ) sadece ücretini ödeyen kişilerin göstermine sunacağınız, bir ücretli üyelik sistem kurmak istiyorsunuz.

  Mesela wordpress alt yapısında böyle bir sistemi kurmak için onlarca farklı eklenti mevcut. Hatta direkt örnek olarak; MemberShip Pro onlardan bir tanesi. Linke tıklayıp, eklentinin satıldığı sayfaya gittiğinizde Live Preview butonuna tıklayarak eklentinin nasıl çalıştığının canlı olarak direkt tecrübe edebilirsiniz.

  İşte, böyle bir sistem kurmak için tek yapmanız gereken bu veya buna benzer ücretli üyelik eklentilerinden bir tanesini satın almak ve wordpress sitenize kurmak.

  Her türlü tema ile uyumlu olarak çalışabilen bu veya bunun gibi ücretli üyelik eklentileri ile sitenize ayarlarını yine wordpress admin panelinizden tıklamalar ile yaparak istediğiniz şekilde bir ücretli üyelik sistemi kurabilirsiniz.

  2-Diyelim ki sitenizde bir etkinlik takvimi yayımlamak istiyorsunuz. Ya da bir çok etkinliğin yer aldığı bir etkinlik listesi. Bu etkinlik listesinde ise etkinliğin zamanı, yeri, genel bilgisi, bilet fiyatı vs. gibi bilgiler vermek hatta bilet satışı bile yapmak istiyorsunuz.

  Bu gibi durumda yine wordpress’de sitenize bu tür bir sistem kurabileceğiniz onlarca eklenti mevcut. Mesela wordpress etkinlik eklentileri başlıklı yazımda bu eklentilerden bir kaçına ben örnek verdim.

  Yazımda her bir eklentinin altında bulunan canlı demo butonlarına tıklayarak nasıl görünüp, nasıl işlediklerini direkt birebir canlı tecrübe edebilirsiniz.

  3-Ya da sitenizde bir başvuru, insan kaynakları, teklif, iş başvuru gibi ( aklınıza gelebilecek her türlü form ) oluşturmak istiyorsunuz.

  Yine wordpress’de bunu da tıklamalar ile gerçekleştirebileceğiniz çok kaliteli bir çok eklenti mevcut. Mesela bu eklentilerden biri ile nasıl bir form oluşturulacağını uygulamalı olarak wordpress form oluşturma başlıklı yazımda anlattım.

  Yazımda ben her ne kadar form oluşturma eklentisinin nasıl kullanılacağını anlatmış olsam da, tüm wordpress eklentilerinin çalışma prensibi yazımda anlattığıma çok benzerlik gösterir.

  Yani sürekli “tıklamalar” ile kurabilir ya da yönetilebilirden kastımın tam olarak ne olduğunu yazımı inceleyerek analyabilirsiniz.

  4-Bir diş doktorusunuz veya bir avukat ya da bir restorant işletiyorsunuz. ( Bunu randevu ile çalışan her meslek – işletme olarak düşünün ) Ve wordpress ile kurduğunuz internet siteniz aracılığı ile potansiyel müşterilerinize randevu vermek istiyorsunuz.

  Tabi ki yine wordpress’te bu sistemi çok profesyonel bir görünüme ve işleve sahip bir şekilde kurmanız mümkün. Mesela wordpress randevu eklentileri başlıklı yazıma baktığınızda, sadece bu işlevi yerine getirmek için 10 ‘un üzerine eklentinin sıralandığını göreceksinizdir.

  Eklentilerin hem işlevsel hem de görsel olarak ne kadar profesyonel olduklarını ise yazıdaki canlı demo butonlarına tıklayarak bire bir canlı tecrübe ederek görebilirsiniz.

  Asıl değinmek istediğim nokta ise şu;

  #Ben üstte linkini verdiğim yazıda aslında piyasada bulunan bir çok randevu eklentisinden sadece 10 tanesinden bahsettim. Normalde sırf bu sistem için bile belki de 50’nin üzerinde eklenti mevcuttur.

  İşte, sadece böyle bir sistem kurmak için bile eklenti sayısı açısından bu kadar çok alternatif varken, wordpress ile neler yapılabilir siz hayal edin.

  5-Diyelim ki wordpress ile blog sitesi veya içerik odaklı bir site kurdunuz ve içeriklerinizin bazılarını veya içeriklerinizin bir kısmını sadece o içeriği sosyal medya platformlarında paylaşım yapan ya da e-mail aboneniz olan ziyaretçilerin okumasını izin vermek istiyorsunuz.

  Sadece yazıyı görmek veya yazının bir kısmını görmek için de değil. Yazınıza bir e-kitap, pdf, excel ya da word dosyası da koymuş ve bunların indirebilmesi için de böyle ziyaretçiyi paylaşıma ya da aboneliğe iten sistemleri yine wordpress ile kurmanız mümkün.

  Yine bu konuda onlarca hatta yüzlerce farklı eklenti var diyebilirim. Mesela wordpress içerik kilitleme başlıklı yazımda bu eklentilerden bir tanesi ile bu işlemi nasıl yapılacağını anlattım.

  Yine sistemin nasıl işlediğini, eklentinin nasıl yönetildiğini ve wordpress ile neler yapılabilir diye anlamak adına yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

  Uzmanlık alanınızla ilgili içerikler yayımladığınız veya yine nasıl yapılır tarzı içerik odaklı bir siteniz var diyelin.

  Yazdığınız nasıl yapılır tarzı içerikler ile insanların sorularına toplu olarak yanıt veriyor ancak yine de içeriklerinize yorum olarak bir çok soru geliyor.

  Hal böyle olunca da sitenize bir soru cevap bölümü kurmak istediniz. Yine wordpress’de bu tür bir sistem kurabileceğiniz bir çok eklenti mevcut.

  wordpress soru cevap eklentileri başlıklı yazıma bakıp, bu eklentileri detaylı inceleyebilirsiniz. Yine bu eklentileri kurmak da herhangi bir kod bilgisi vs gerektirmiyor. Eklentiyi alıyor, kuruyor ve tıklamalar ile ayarlamalarını yapıyorsunuz. Hepsi bu!

  Wordpress hangi amaçla kullanılır sorusuna detaylı cevap verebilmek adına örneklerime devam ediyorum;

  Diyelim ki wordpress ile bir emlak sitesi kurdunuz ( bkz: emlak temaları ) ve kurduğunuz bu siteye detaylı bir arama işlevi koymak istiyorsunuz. ( araba kiralama -galeri vs gibi bu örnekleri çoğaltabiliriz. )

  Ziyaretçilerin konut ararken kat sayısı, kaçıncı katta olduğu, fiyat aralığı, il – ilçe – mah seçimi vs. yapabileceği gibi bir çok filtreleme seçeneği olan bir arama işlevi.

  Normalde varsayılan olarak wordpress site içi arama motoru wordpress sitenize kurulumda geliyor, ancak siz daha gelişmiş bir sistem istediğinizde de yine wordpress eklentileri bu istediğinize cevap veriyor. Mesela o eklentilerden bir tanesi Ajax Search Pro. Yine linke tıklayarak eklentinin canlı demosuna bakıp, nasıl işlediğini görebilirsiniz.

  8-Canlı chat (sohbet) eklentilerinden bahsedeyim bir de. WordPress eklentileri ne işe yarar sorusuna bir başka güzel örnek de bu olacaktır.

  Mesela wordpress ile kurduğunuz bir e-ticaret siteniz var. ( bkz: e-ticaret sitesi nasıl kurulur ) Sadece e-ticaret sitesi için de değil. Bu hizmet verdiğiniz, ziyaretçi ile anlık iletişim gerektiren herhangi bir site modeli olabilir.

  Ve bir canlı chat sistemi kurmak istiyorsunuz. Yine wordpress’de bu işlevinizi yerine getirecek onlarca eklenti mevcut. Mesela yine tıklamalar ile kurulumunu ve ayarlamalarını yapabileceğiniz WordPress canlı chat eklentileri başlıklı yazımdan bu eklentileri inceleyebilirsiniz.

  9-Wordpress ne işe yarar sorunuza güzel bir başka örnek ise şu: Mesela öğrencilerinize sitenizde online testler, quiz ya da onedio tarzı anketler – test içerikleri hazırlamak istiyorsunuz diyelim.

  Yine wordpress alt yapısında bu tür işlevleri yerine getirecek bir çok eklenti mevcut. Mesela wordpress anket eklentileri başlıklı yazıma bakarak bu eklentilerin demolarını inceleyerek nasıl bir sistem oluşturabileceğiniz hakkında görsel olarak bir tecrübe edinebilirsiniz.

  Diyelim ki wordpress sitenizde firma rehberi – firma ilanları oluşturacağınız bir sistem kurmak istiyorsunuz.

  Yine sitenizin teması ne olursa olsun böyle bir sistemi wordpress eklentileri ile de kurmanız mümkün. Mesela Web 2.0 Directory eklentisi wordpress ile neler yapılır sorusuna eklenti bazıda cevap olacak ve bu işlevi profesonel bir şekilde karşılayacak bir başka örnek.

  11-Yine wordpress ile kurulmuş, içerik odaklı bir siteniz olduğunu düşünün. İçeriklerinizi bir adım öteye taşımak, daha da detaylandırmak adına gerekli olduğu konularda bir çok resimden oluşan bir galeri kurmak istiyorsunuz diyelim.

  Yine wordpress sisteminde bu işlevi yerine getirecek, muazzzam profesyonellikte bir çok galeri eklentisi mevcut. İncelemek adına wordpress galeri eklentileri başlıklı yazımda bu eklentilere örnekler bulabilirsiniz.

  Böylesine çeşitli örnek vererek varmak istediğim nokta şu;

  wordpress ile neler yapılır – hangi amaçla kullanılır sorusunun cevabını bunca yıllık tecrübe ve bilgimle herşey! olarak verebilirim.

  Evet wordpress ile herşey yapılabilir!

  Benim yukarıda bahsettiğim örnekler bu wordpress deryasında sadece bir damla aslında. Bu konuya zaman ayırsam, daha yukarıda verdiğim gibi yüzlerce hatta binlerce örnek verebilirim ancak verdiğim örnekler bile wordpress ile neler yapılabilir sorusuna hayal etme anlamında fazlası ile cevap veriyor diye düşünüyorum.
Mesaj Attıkça Kazanın!
Her 100 Mesaj İçin 7,5 TL Nakit veya 7,5 TL değerinde STEAM Cüzdan Kodu veriyoruz. Anında havale / EFT! Onlarca referans! Konu açmanızı şart koşmuyoruz! Sadece mesaj atmanız yeterli.. | Bizimle çalışmak istiyorsanız SurumNotlari.NET'e PM atarak iletişime geçebilirsiniz. Detayları PM ile aktarabiliriz. Aklınızdaki soruları sormaktan çekinmeyin..
SEO Araçları
Sürüm Notları webmaster forumuna hoşgeldiniz! Forumumuza üyelik zorunlu değil ancak, üye olarak forumun tüm özelliklerine erişebilirsiniz. Anlık mesajlaşma, SEO araçları ve benzeri birçok araca ulaşabilirsiniz. Umarız forumumuzda iyi vakit geçirirsiniz!
Host - İletişim
Bu site sunucularında barındırılmaktadır.
İletişim için: [email protected]
Çalışıyor...
X