Unconfigured Ad Widget

Daralt

Duyuru

Daralt
Henüz bir duyuru yok.

MySQL Nedir?, MySQL Nasıl Çalışır?

Daralt
X
 
 • Filtre
 • Zaman
 • Göster
Clear All
yeni mesajlar

 • MySQL Nedir?, MySQL Nasıl Çalışır?

  ▸MySQL Nedir?, MySQL Nasıl Çalışır?, MySQL Nasıl Kurulur?

  ▸MySQL Nedir?
  ▸ VeriTabanı
  ▸Açık Kaynak
  ▸ İstemci-Sunucu modeli

  ▸ SQL
  ▸ MySQL Nasıl Çalışır?
  ▸MySQL'in bu kadar popüler olma nedeni
  ▸ Esnek, kolay ve güçlü kullanım
  ▸ Yüksek ve stabil performans
  ▸ Endüstri sanatı
  ▸ Güvenli ve rahat


  MySQL Nedir?

  MySQL
  , altı milyondan fazla sistemde yüklü bulunan çoklu iş parçacıklı, çok kullanıcılı, hızlı ve sağlam bir veri tabanı yönetim sistemidir.
  MySQL, AB ismine sahip İsveçli bir şirket tarafından geliştirildi. Sun Microsystems adlı Amerikan Teknoloji Şirketi 2008 yılına geldiğimiz zaman AB'den MySQL'i satın alarak MySQL'in tüm mülkiyetine sahip oldu. Bundan 2 yıl sonra Amerikan Teknoloji Devi " Oracle Sun Microsystemsi" tam olarak satın aldı ve o zamandan beri (2010dan beri.) MySQL, Oracle'nin mülkiyetinin altında.

  Kısacası MySQL'in terim anlamına baktığımız zaman, istemci-sunucu modelli açık kaynaklı bir veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS). RDBMS ise ilişkisel bir model üstünden veritabanı yaratmak ve yönetmek amacıyla kullanılan bir yazılımdır.

  VeriTabanı;

  Basit bir şekilde bakmamız gerekirse veritabanı basit olarak yapılı veri koleksiyonudur.
  Veritabanı, verinin depolandığı ve depolanan verinin organize edildiği yerdir. "İlişkisel" kelimesi veri kümesinde depolanmış olan verilerin tablolanmış bir şekilde organiza haliyle karşımıza sunulmasıdır. Her tablo birbiriyle bağlantılara sahiptir. Eğer yazılım veri modelini desteklemeyen bir yazılımsa buna DBMS denir.

  Açık Kaynak;

  Açık kaynak kullanmakta ve ya değiştirmekte özgür olduğunuz anlamına gelir. Bulduğunuz bir yazılımı indirip programa enjekte edebilir ve ya daha iyi çalışmak için kendiniz bir yazılım kodlayıp aktarabilir ve kaynak kodunu kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Ama, GPL (GNU Kamu Lisansı) şartlarına bağlı olmak zorundasınız. Eğer daha esnek, gelişmiş desteğe ihtiyacınız olursa ticari lisanslı versiyonuda vardır.

  İstemci - Sunucu Modülü;

  RDBMS yazılımlarını yükleyen ve bunları başarıyla çalıştıran bilgisayarlara İstemci ismi verilir. Her hangi veriye erişmeleri gerektiği zaman RDBMS sunucularına bağlanır ve bu kısımıda "İstemci-Sunucu" adı verilir.

  MySQL bir çok RDBMS yazılım seçeneklerinen birisi olarak karşımıza çıkar. MySQL'in popülerliği sayesinde çoğu zaman RDBMS ve MySQL'in aynı olduğu düşünülür. Facebook, twitter, google, yahoo, opera gibi popüler web uygulamalarının hepsi verilerini depolamak için MySQL kullanırlar. En Başlarda MySQL sınırlı olarak karşımıza sunulmuş olsa da şu an Linux, MacOS, Microsoft, Windows, Ubuntu gibi bir çok işletim sistemi ile uyumlu çalışır.

  SQL;

  MySQL ve SQL hiç bir zaman aynı değiller. MySQL'in "sunucu-istemci" modülü olarak RDBMS kullandığını artık biliyoruz. Peki bu istemci-sunucu RDBMS ortamında bağlantı kurmak için neye ihtiyaç duyuyor diye hiç düşündünüz mü? Bunun cevabı alana özel bir şekilde kodlanılmış dil olan Structured Query Language (SQL – Yapılandırılmış Sorgu Dili) kullanıyor. İsminde SQL bulunan isimlere denk geldiyseniz örnek olarak Microsoft SQL, PostgreSQL, gibi bunlar büyük ihtimalle SQL yani özel dili kullanan yazılımlardır.

  RDBMS yazılımı sıkça diğer yazılımlarda da kullanılmaktadır. Ama veritabanı ile etkileşime geçilebilmek için daima SQL söz dizimi kullanılır.
  MySQL, C ve C++ dilleri ile kodlanmıştır.


  Bilgisayar bilimcisi Ted Codd SQL’i 1970’in başlarında IBM merkezli bir ilişkisel model ile geliştirmiştir. 1974’de daha sık kullanılmaya başlamış ve hızlıca benzeri, daha sonra ise modası geçmiş ISAM ve VISAM gibi dillerin yerini almıştır. Tarihi bir kenara bırakırsak, SQL sunucuya veriyle ne yapılacağını söyler. WordPress şifrenize veya kodunuza benzerdir. Kontrol paneline erişim sağlamak için onu sisteme girersiniz. Bu durumda, SQL ifadeleri sunucuya belirli işlemleri yapmayı öğretir:

  Veri sorgusu: mevcut veritabanından belirli bilgileri ister.
  Veri manipülasyonu: veriyi, değerleri veya görselleri değiştirmek için ekleme yapar, siler, değiştirir, sıralar ve benzeri işlemler yapar.
  Veri kimliği: veri tiplerini tanımlar, örneğin sayısal veriyi tamsayılara değiştirmek gibi. Bu ayrıca bir şemayı veya veritabanındaki her tablonun ilişkisini tanımlamayı da içerir
  Veri erişim kontrolü: veriyi korumak için güvenlik teknikleri sağlar, bu kimin görebileceğine karar verme veya veritabanında depolanan herhangi bir bilgiyi kullanmayı da içerir.

  MySQL Nasıl Çalışmakta?
  Bu resim istemci-sunucu yapısını basit bir şekilde açıklar. Bir ya da birden çok cihaz (istemciler) bir sunucuya belirli bir ağ üzerinden bağlanırlar. Her istemci grafik kullanıcı arayüzünden (GUI) istek yapabilir ve iki taraf da talimatı anladığı sürece, sunucu istenilen sonucu verecektir. Çok tekniksel olmadan, bir MySQL ortamında gerçekleşen işlemler de aynıdır, bunlar:

  MySQL veri depolamak ve manipüle etmek için bir veritabanı yaratır ve her tablonun ilişkisini tanımlar.
  İstemciler MySQL’de belirli SQL ifadeleri yazarak istek yapabilir.
  Sunucu uygulaması istenen bilgiyle yanıt verecek ve bu da istemcinin tarafında gözükecektir.

  İşte hepsi bu kadar. İstemcinin tarafında genellikle hangi MySQL GUI’ı kullanacaklarına önem verirler. GUI ne kadar hafif ve daha kullanıcı dostu olursa veri yönetme etkinlikleri de o kadar hızlı ve kolay olacaktır. En popüler MySQL GUI‘larından bazıları MySQL WorkBench, SequelPro, DBVisualizer ve Navicat Veritanı Yönetici Aracıdır. Bazıları ücretsizken bazıları ticaridir, bazıları yalnızca macOS için çalışır ve bazıları ise büyük işletme sistemleriyle uyumludur. İstemciler GUI’ı ihtiyaçlarına göre seçmelidir. Web veritabanı yönetimi için, WordPress sitesi de dahil, en bariz seçenek phpMyAdmin’dir.

  MySQL neden bu kadar popüler?

  MySQL kesinlikle piyasadaki tek (R)DBMS değildir ancak en popülerlerinden biri ve arama motorlarında ve profesyonel LinkedIn profillerinde bahsedilme sayısı ve internetteki forumlarda teknik tartışmalar sıklığı gibi parametrelerle puanlandırıldığında Oracle Veritabanının ardından ikincidir. Birçok teknoloji devinin ona güvendiği gerçeği hak ettiği pozisyonu daha da sağlamlaştırıyor. Neden mi? İşte sebepleri:

  Esnek ve kolay kullanım
  Kaynak kodu kendi beklentilerinize göre değiştirebilirsiniz ve üstelik gelişmiş ticari versiyonuna da yükseltme seçeneklerini de içeren bu seviyede bir özgürlük için hiçbir şeye ödemenize gerek yok.

  Yüksek performans
  Envai çeşit sunucu kümesi MySQL’i desteklemektedir. İster yüksek miktarda büyük e-Ticaret verisi depoluyor olun, ister ağır ticari istihbarat etkinlikleri yapıyor olun, MySQL ideal hızla size kolayca yardım edecektir.

  Bir endüstri standartı
  Birçok endüstri yıllardır MySQL kullanmaktadır, yani yetenekli geliştiriciler için bolca kaynak bulunmaktadır. MySQL kullanıcıları yazılımın ani gelişimini ve ihtiyaç duyarlarsa kısa süre çalışmaya hevesli bağımsız uzmanlar bulmayı bekleyebilir.

  Güvenli
  Doğru RDBMS yazılımını seçerken ana endişeniz verinizin güvenliği olmalıdır. Erişim Ayrıcalığı Sistemi ve Kullanıcı Hesabı Yönetimi ile, MySQL güvenlik çıtasını yükseltiyor. Host bazlı doğrulama ve parola şifreleme de mevcuttur.

  Temel özellikleri
  MySQL aşağıdaki veri tabanı nesnelerini desteklemekte olup bu nesnelerin bazıları 5.1 sürümü ile gelmiştir:

  Tables (tablolar)
  Views (görüntü(leme)ler)
  Procedures (prosedürler)
  Triggers (tetikler)
  Cursors (imleçler)

  Tarihçe

  1994 MySQL'in geliştirilmesine başlandı.
  23 Mayıs 1995 İlk MySQL sürümü yayınlandı.
  2001 yılında MySQL 3.23 yayınlandı.
  2004 MySQL 4.1 beta sürümü, ve gerçek sürümü Ekim 2004 yılında yayınlandı. (R-trees and B-trees, subqueries, prepared statements)
  2008: MySQL 5.1 sürümü yayınlandı. (event scheduler, partitioning, plugin API, row-based replication, server log tables)
  2008 Ocak: Sun Microsystems, bir milyar dolara MySQL'i satın aldı.
  2009 Nisan: Oracle, Sun Microsystems'i satın aldı. Oracle, MySQL'i geliştirmeye devam edeceğini duyurdu.
Mesaj Attıkça Kazanın!
Her 100 Mesaj İçin 7,5 TL Nakit veya 7,5 TL değerinde STEAM Cüzdan Kodu veriyoruz. Anında havale / EFT! Onlarca referans! Konu açmanızı şart koşmuyoruz! Sadece mesaj atmanız yeterli.. | Bizimle çalışmak istiyorsanız SurumNotlari.NET'e PM atarak iletişime geçebilirsiniz. Detayları PM ile aktarabiliriz. Aklınızdaki soruları sormaktan çekinmeyin..
SEO Araçları
Sürüm Notları webmaster forumuna hoşgeldiniz! Forumumuza üyelik zorunlu değil ancak, üye olarak forumun tüm özelliklerine erişebilirsiniz. Anlık mesajlaşma, SEO araçları ve benzeri birçok araca ulaşabilirsiniz. Umarız forumumuzda iyi vakit geçirirsiniz!
Host - İletişim
Bu site sunucularında barındırılmaktadır.
İletişim için: [email protected]
Çalışıyor...
X