Unconfigured Ad Widget

Daralt

Duyuru

Daralt
Henüz bir duyuru yok.

SSL sertifikası ne işe yarar?

Daralt
X
 
 • Filtre
 • Zaman
 • Göster
Clear All
yeni mesajlar

 • SSL sertifikası ne işe yarar?

  SSL kelimesi terim olarak Secure Socket Layer kelimelerinin kısaltmasıdır. Secure = Güvenli , Socket = Soket ve Layer = Katman anlamında kullanılır. Türkçe veya İngilizce olarak açılımını bilsekte SSL in teknik olarak yaptığı işi bu kelimelerle açıklamak pek mümkün değildir.

  SSL birbiri ile nasıl haberleşeceğini protokol olarak bilen iki uygulama arasında güvenli bir iletişim katmanı oluşturur. Bu katman içinden geçen veri o an için belirli şifreleme ve geri açma formüllerine göre gizlenerek transfer edilirler. Bu sayede bahsi geçen iki uygulama arasındaki iletişim güvenli hale gelir.

  Örnek vermek gerekir ise bilgisayalarımızda kullanmakta olduğumuz tarayıcılar, Internet Explorer ve Firefox gibi, SSL protolünü destekler şekilde yazılmış ve hazırlanmışlardır. Web sayfası oluşturan web sunucu yazılımları da aynı uyumluluğa sahiptir. Bu web sunucu ile tarayıcı arasında SSL protokolünde bir veri akışı olması talep edildiği anda her iki tarafta bu uyumluluk sayesinde güvenli trafik oluşturabilmektedir.

  Milyonlarca web sunucu ve tarayıcı kurulumu olduğunu göz önüne alırsak bu şifreleme ve tekrar açma işini sabit anahtarlar üzerine yapmak kesinlikle çok büyük bir güvenlik problemi olurdu. O sebeple SSL protokolü trafiğini şifreleyecek sunucular ve tarayıcılar tarafından aynı şekilde anlaşılabilen sertifikalar ortaya çıkmıştır. Bu sertifikalar şifreleme dizinlerini her iki tarafa da söyler ve bu sayede işlemler gerçekleşir.

  İşte bu sertifikalara SSL Sertifikası adı verilmektedir.

  SSL sertifikası site üzerine kurulduğunda üyelik bilgileri, kredi kartı vb. özel bilgilerin 2048 byte veri yolu ile şifrelenmesine böylece site içerisindeki kullanıcılarınızın kişisel bilgilerinin güvende tutulmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

 • #2
  E-ticaret sitesi vs. için kesinlikle gerekli bir şey ama ben bloglarımda da güzel durduğundan kullanıyordum. Güvenli değil yazması pek iyi olmuyor çünkü.

  Yorum


  • #3
   Ücretsiz bir şekilde ssl sertifikası istiyorsanız, lets encrypt eklentisini kurun. Artık Google ssl olmayan siteleri alta almaya başladı

   Yorum


   • #4
    SSL sertifikası gerçekten olmazsa olmaz artık en azından let's encrypt kurulabilir yazıldığı gibi

    Yorum


    • #5
     bedava forumlarda oluyormu acaba?

     Yorum


     • #6
      SSL sertifikası olmayan sitelere güvenmeyen çoğu insanın bulunduğu sanal alemde SSL sertifikan yoksa eğer Web aleminde -1 ile giriş yapmışsın diyebiliriz

      Yorum

      Mesaj Attıkça Kazanın!
      Her 100 Mesaj İçin 7,5 TL Nakit veya 7,5 TL değerinde STEAM Cüzdan Kodu veriyoruz. Anında havale / EFT! Onlarca referans! Konu açmanızı şart koşmuyoruz! Sadece mesaj atmanız yeterli.. | Bizimle çalışmak istiyorsanız SurumNotlari.NET'e PM atarak iletişime geçebilirsiniz. Detayları PM ile aktarabiliriz. Aklınızdaki soruları sormaktan çekinmeyin..
      SEO Araçları
      Sürüm Notları webmaster forumuna hoşgeldiniz! Forumumuza üyelik zorunlu değil ancak, üye olarak forumun tüm özelliklerine erişebilirsiniz. Anlık mesajlaşma, SEO araçları ve benzeri birçok araca ulaşabilirsiniz. Umarız forumumuzda iyi vakit geçirirsiniz!
      Host - İletişim
      Bu site sunucularında barındırılmaktadır.
      İletişim için: [email protected]
      Çalışıyor...
      X